Bylo, je a bude

Červen 2019

 

Škola v přírodě Lučkovice (II.stupeň) 2019

Škola v přírodě Zlámaniny u Nové Paky (I.stupeň) 2019

Sobota 15.6.2019

Rozcvička, škola v trávě…

NEDĚLE, PONDĚLÍ

Na hřišti, v lese, ve městě….

ÚTERÝ, STŘEDA

Hrad Pecka, koupaliště….

ČTVRTEK

Asijské hry…

Turnaj v přehazované

Fotka z turnaje v přehazované, kterého se zúčastnily vybrané žákyně 6. a 7. tříd. Holky se umístily na krásném 2. místě.

Boulder pohár

V pátek 17.5. se vybraní žáci zúčastnili celorepublikového závodu v boulderu. Většina z nich si výborně poradila s šesti lezeckými cestami, které připravil Boulder bar v Holešovicích. Po 90 minutách lezeni odchazeli někteří s třesoucími pažemi a krvavými puchýři. Držíme palce a doufáme v postup do semifinále.

 

Turnaj McDonald’s Cup se konal 16. 4. v areálu FC Tempo Praha, kterého se zúčastnili vybraní žáci 3.-5. tříd. Během tohoto turnaje žáci naší školy sehráli postupně 3 pro nás vítězné zápasy, nejprve se ZŠ Nový PORG (5:0), poté se ZŠ Jižní (8:1) a na závěr ZŠ Sdružení (6:2). Díky svým výkonům si zasloužili místo na turnaji v rámci okresního finále.

Turnaj McDonald’s Cup pro kategorii A (1.-3. třída) se konal 15. 4. v areálu FC Tempo Praha. Vybraní žáci, kteří naši školu na turnaji reprezentovali, odehráli 2 zápasy a bohužel jak v prvním tak i zápase druhém byl náš soupeř nad jejich síly, takže prohráli.

5.3.2019 Dětský fotbalový pohár

Semifinálový turnaj Dětského fotbalového poháru, který se konal  v SH Jedenáctka, kde jsme skončili na 7. místě. 

30.1.2019 Dětský fotbalový pohár

DFP se zúčastnili žáci 1. a 2. tříd v hale TJ Pankrác. Na turnaji jsme obsadili 5. místo z 10.

 

23.1.2019 Turnaj v přehazované pro žáky ze 4. a 5. tříd

Tento turnaj se konal na ZŠ Jitřní a zúčastnilo se ho 13 škol z celé Prahy 4. Naši žáci se umístili na krásném 3. místě.

 

Lyžařský výcvik 14. – 21.12.2018 Pec pod Sněžkou

Předvánoční týden tráví žáci druhého stupně na Lyžařském kurzu v Peci pod Sněžkou. I přes velký mráz jsou vždy první na sjezdovce a užívají si neskutečnou nadílku čerstvého sněhu. Dnes zvládli i výlet na běžkách, za který se odměnili krkonošskou palačinkou a lívanečky. Všechny děti jsou skvělí horalové. I úplní začátečníci už jezdí všechny sjezdovky.

Pod tímto odkazem najdete video z lyžařského výcviku. 

 

Výchova ke zdraví 2018/19

Přehled akcí k výchově ke zdraví zaměřená na zubní prevenci žáků 1. stupně

Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední zdravotnická škola, Alšovo nábřeží 6, čp. 82, 110 00 Praha 1., obor Diplomovaná dentální hygienistka nám zajišťuje pod vedením MUDr. Jarmily Beranové v rámci „Světového dne ústního zdraví“ 20.3. World Oral Health Doy, Smile for Life.

Program ZDRAVÉ ZUBY

Projekt „Zdravé zuby„ je součástí výchovy ke zdraví na 1. stupni naší základní školy. Škola tak má možnost systematicky a dlouhodobě působit na postoje dětí k zubnímu zdraví. Cílem tohoto programu je zlepšení zubního zdraví u dětí. Jde o nejdéle realizovaný projekt pro děti mladšího školního věku v oblasti prevence zubního kazu, ale i v oblasti ochrany zdraví v ČR. V hodinách výuky zubního zdraví se děti dozví, jak mohou své zuby před vznikem kazu chránit. Ve škole jsou pro děti z 1. – 5. tříd připraveny pracovní listy, které interaktivním způsobem a poutavě přiblíží dětem problematiku zubního zdraví (omalovánky, soutěže, hry, kvizy). Děti si vyzkouší názorné ukázky péče o chrup.

5 zásad pro zdravé zuby Čistěte si zuby nejméně 2x denně, nejlépe po každém jídle. Žvýkejte žvýkačky bez cukru po každém jídle, není-li možnost vyčistit si zuby. Omezte sladké nápoje a cukrovinky, jezte vyváženou a pestrou stravu. Používejte zubní pasty a ústní vody s obsahem fluoridu, které chrání před vznikem zubního kazu. Navštěvujte zubního lékaře pravidelně nejméně 2x za rok

Projekt VESELÉ ZOUBKY

Pomáhá a vysvětluje dětem prvních ročníků interaktivní formou, jak pečovat o zuby a seznamuje s ústní hygienou.

Projekt ZDRAVÁ 5

Zdravá 5 je unikátní celorepublikový vzdělávací program pro žáky školy. Je zaměřen na zdravý životní styl, především v oblasti zdravého stravování. Lektoři Zdravé 5 seznamují žáky v rámci dvouhodinového bloku zábavnou a interaktivní formou se zásadami zdravého stravování. Cílem hodiny je motivovat děti k automatickému přijetí zásad zdravé výživy a jejich přirozené implementaci do životního stylu.

Projekt DĚTSKÝ ÚSMĚV

Projekt Dětský úsměv se věnuje zlepšování zdravotní prevence (prevence zubního kazu), jejíž úroveň v ČR stále neodpovídá evropským standardům.

Dětský úsměv je unikátní projekt preventivní péče o zuby dětí ve školách na prvním stupni základních škol. Důraz je kladen především na opakovaný praktický nácvik účinného čištění chrupu. Je to osvědčený způsob, jak předcházet zubním kazům a parodontóze.

Pokud nemá dítě zažitou správnou péči o dočasný chrup, velmi obtížně se tento návyk vštěpuje později. Zanedbaná péče o dočasný chrup s sebou přináší zvýšenou pravděpodobnost nutných velkých výdajů v budoucnosti.

Do projektu, který je garantován Magistrátem města Prahy, je v roce 2018 zapojena třída 3.A a 3. B. V roce 2019 se podařilo získat grant i pro třídy 2.A a 2.B.

Dále na naší škole probíhá spolupráce s MDDr. Prokopem Stralczynským, který se věnoval zubní prevenci ve druhých a čtvrtých ročnících.

 

Mgr. Květoslava Bičíková

 

Plavecko – běžecký pohár 2018/19

5.11. se naše škola opět zúčastnila 3. závodu plavecko-běžeckého poháru.

Všichni závodníci vybojovali ve velmi silné konkurenci krásné umístění, oceňujeme jejich bojovnost, nasazení a především tréninkovou píli. Dosáhli jsme dokonce i na 3 medailové umístění.

Tobiáš Rykl z 5.B – 1. místo,

Ondřej Hanák z 9.A – 1. místo,

Andrea Tillerová z 9.A – 2. místo. 

Další ročník se koná v pondělí 26.11. dopoledne, zveme nové zájemce ze 4. – 9. tříd.

Ocenění za školní rok 2017/18

 

 

 

 

 

 

Lyžařský výcvik – Pec pod Sněžkou (2018)

VIDEO Z CELÉHO LYŽAŘSKÉHO VÝCVIKU (pod tímto odkazem)

 

Marek Hubač (5.B) a Matěj Roubal (4.B) Laver Cup v Praze září 2017

 – členové tenisového oddílu TK Konstruktiva v Lidových novinách 22. září 2017

 

 

Mobilní lezecká stěna u nás ve škole (19. – 30.6.2017)

Posledních 14 dní v červnu mohly děti v naší tělocvičně využívat mobilní lezeckou stěnu.
O projekt a instalaci stěny se postaralo lezecké centrum Boulder Bar.
Projekt finančně podpořila MČ Praha 4.

Všem děkujeme. 

 

 

 

PŘEDSTAVENÍ DĚTÍ KROUŽKU MALÝ VĚDEC (25.5.2017)

Dne 25. 5 2017 se na naší škole uskutečnilo představení dětí chemického kroužku „Malý vědec“.

Společně s dětmi, rodiči, babičkami, dědečky, sourozenci a kamarády jsme prožili krásné odpoledne. Malí vědci předvedli pokusy, které si vybrali z toho, co jsme dělali na kroužku během celého školního roku. Všem se pokusy vydařili skvěle a byli za to odměněni velkým potleskem. Publikum mělo možnost každý pokus vyzkoušet a myslím si, že i zde se všechny pokusy líbily.

Děti tak složily „závěrečnou zkoušku“, dostaly vysvědčení a teď jsou z nich opravdoví malí vědci.

 

Vedoucí kroužku

Štěpánka Fráňová

 

Článek z nezávislého měsíčníku pro Prahu 4 „VAŠE 4“ (únor 2017)

Duben 2017

Vážení příznivci Jaro ožívá,

minulý týden se objevily první vlaštovky, každým dnem přibývají další a další. Současné počasí je pro ně to nejlepší, co si mohou přát.

Mají prostřený stůl, aby mohly doplnit energetické ztráty po strastiplné cestě. Nezapomeňte mít oči otevřené. A kde se dívat? Hlavně na venkově, v blízkosti zemědělských stavení!

Když se Vám podaří najít ptačí mláďata, přečtětě si návod, jak postupovat při jejich záchraně. malé ptáče duben 2017

Přeji Vám hodně úspěchů při zajímavých pozorování v jarní přírodě Květa Bičíková

Březen 2017

Vážení příznivci Jaro ožívá. (ENVIROMENTÁLNÍ VÝCHOVA) 

Když na jaro jako takové si ještě téměř měsíc počkáme, příroda se již probouzí a naše pozorováni „Jaro ožívá“ již zahájíme 1. března. Připravte se na sledování příletu tažných ptáků /čápa, vlaštovky, kukačky, rorýse a vlhy/. Na poli za vesnicí či městem již můžete slyšet zpěv skřivana, vracejí se čejky i další ptáci. Česká společnost ornitologická vyhlásila ptákem roku 2017 datla černého. Chceme přitáhnout pozornost veřejnosti k lesům a zdůraznit potřebu zachování odumírajících a mrtvých stromů nejen v lesích, ale i v městských parcích a zahradách.

PROJEKT EDISON (školní rok 2016/17)

EDISON

Ve spolupráci se společností Aisec se naše škola opět zapojila do projektu Edison. Ten funguje pod záštitou MŠMT a jeho cílem je především podpora mezikulturního vzdělávání na středních a základních školách. Projekt probíhá v 7 městech České republiky (Praha, Brno, Olomouc, Ostrava, Plzeň, Zlín, Karviná). Tento projekt v obdobné formě probíhá také v Rakousku, Maďarsku či Polsku.

Naši školu letos navštívilo šest studentů z Gruzie, Malajsie, Číny, Indonésie, Brazílie a Jižní Koreje a v rámci přednášek, her nebo společného vaření ve školní kuchyňce, přibližovali dětem naší školy svou zemi, její faktografii, kulturu i důležité maličkosti každodenního života.

Jak EDISON probíhal?

 • Z různých zemí světa přijeli do naší školy zahraniční vysokoškolští studenti.
 • Nejprve se s nimi setkaly hostitelské rodiny v neděli 5.2 večer. Ostatní děti je potkaly v pondělí až na zahájení týdne s EDISONEM ve školní tělocvičně.
 • Každý z nich v průběhu týdne přibližoval žákům zemi, z které pochází – její sociální, ekonomickou, politickou a také kulturní situaci a to formou přednášky spojené s prezentací, besedou (pokud jsou otázky) a drobnými aktivitami (hry, výroba jednoduchých věcí, apod.). Děti na prvním stupni měli 45 minutový blok na druhém stupni 2x 45 minut s každým ze stážistů.
 • Žáci měli možnost porovnat situaci v jiných zemích s Českou republikou.
 • Všechny aktivity probíhaly v anglickém jazyce. Ve třídách, kde děti ještě nerozumí, probíhal simultánní překlad. Překlad si vzali na starost žáci deváté třídy. Rozděleni do dvojic tlumočili celý týden.
 • Šestá a osmá třída se letos vystřídaly při vaření se stážisty v naší školní kuchyňce.
 • Na škole je projekt po dobu jednoho týdne, částečně probíhá výuka, částečně je rozvrh tříd doplněn přednáškami.
 • V pátek proběhla Global Village – přehlídka drobností z každé z prezentovaných zemí, a pak už jen slavnostní rozloučení.

Jaký je přínos pro naši školu?

 • Projekt podporuje mezikulturního vzdělávání.
 • Je to jedna z mnoha akcí propagující činnost školy, jak mezi rodiči, tak i v širším rámci (vloni byl o našem EDISONU článek v Tučňáku, letos o nás psal DNES 11.2.2017).

Jaký je přínos pro žáky?

 • Rozšíření všeobecného přehledu.
 • Uvědomění si rozdílů mezi národnostmi a kulturami.
 • Jedinečný zážitek ze setkání s odlišnou kulturou.
 • Získání odpovědí přímo od zdroje.
 • Motivace v učení angličtiny. Deváťáci si vyzkoušejí své jazykové schopnosti, ve velké většině posílí sebevědomí v použití jazyka.
 • Hostitelské rodiny mají skvělou příležitost užít si s hostem ze vzdálené země, často jsou navázány trvalé kontakty.

 

ZŠ Školní získala titul RORÝSÍ ŠKOLA (prosinec 2016)

 

Komentáře nejsou povoleny.